ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Ile Thorgal ma lat? 

..!..

 
 

  W numerze 19 (wrzesień 2000) "Świat Komiksu" przedstawił kalendarium czyli "wszystkie albumy i krótsze opowiadania, uporządkowane według chronologii wydarzeń". Niestety brak komentarza pozostawia pewien niedosyt, zwłaszcza, że nie wszystko jest takie proste i oczywiste. Spróbujmy dodać co nieco dla tych co lubią pytać: "dlaczego?". W moim kalendarium pokusiłem się o wstawienie dat. Przy czym nie sugerowałem się wyglądem bohaterów (np. typu: "W Zdradzonej Czarodziejce Thorgal wygląda na 33 lata."), zaczynamy.

 "Zaginiony Drakkar" opowiadanie z albumu "Gwiezdne Dziecko" będzie moim punktem wyjściowym. Stu dwudziestu Wikingów pod wodzą Leifa Haraldsona wyrusza na podbój nowych ziem. W drodze powrotnej znajdują tratwę ratunkową z niemowlęciem. Tym dzieckiem jest oczywiście Thorgal, którego ojciec - Varth, powierzył falom oceanu. Dziecko nie mogło przebywać w tratwie zbyt długo. Wikingowie odnaleźli tratwę latem. Mamy punkt wyjścia: lato; rok, powiedzmy "zerowy" - narodziny Thorgala - "Zaginiony Drakkar".

 "Metal, który nie istniał" - Thorgal jest starszy... ale ile ma lat? Akcja albumu toczy się w zimie, a dokładnie: "pod koniec zimy" (patrz plansza 4). Thorgal otrzymał wisiorek na swoje szóste urodziny. Ustaliliśmy, że urodził się latem. Ma więc co najmniej 6 i pół roku. Jest to również data narodzin Aaricii.

Thorgal

"Talizman" - Lato. Thorgal ma dokładnie 10 lat (patrz plansza 4). Aaricia ma więc co najwyżej 3 i pół roku.

..!..

W albumie "Aaricia" nie znalazłem żadnych dat.

"Góra Odyna" dzieje się na jesieni. A to oznacza, że mała Aaricia ma 2 i pół roku, 3 i pół lub... jest starsza. Tylko w pierwszym przypadku wydarzenia opisane w tym opowiadaniu mogły mieć miejsce PRZED opowiadaniem "Talizman", czyli tak jak to przedstawił "Świat Komiksu". Ja stawiam na trzy i pół (co najmniej).

"Pierwszy śnieg" - koniec jesieni. Thorgal ma co najmniej 10 i pół roku. Dzień śmierci Laifa Haraldsona. Pamiętamy, że Aaricia jest co najmniej sześć i pół roku młodsza od Thorgala.

Dopuszczalne są więc takie scenariusze:

Thorgal ma 10 i pół roku, Aaricia prawie cztery - trochę to nie pasuje do dalszych wydarzeń w tym opowiadaniu (czteroletnie dziecko wymyśla bajkę o skarbie???).

Wydaje mi się, że Aaricia musi być starsza: stawiam na 5 lat. Thorgal w takim razie ma co najmniej 11 i pół roku.

"Holmganga" - pełnia lata. Thorgal kończy 12, a może 13 lat (Aaricia ma skończone 5 lub 6 lat). Tak naprawdę nie ma to jednak większego znaczenia.

"Łzy Tjahzi" - znowu lato. Aaricia może mieć 10 - 12 lat... Thorgal - 17 - 19 (?)... [zapraszam do dyskusji...]

Następne dwa albumy pomijam. Jeszcze do nich wrócimy.

"Trzech starców z krainy Aran" - lato. Thorgal i Aaricia pobrali się i opuszczają Northland. Thorgal opowiada Aarici o niebezpieczeństwach (plansza 1), nie mają obranego celu podróży. Myślę, że od ich zaślubin nie minęło dużo czasu, a za rok urodzi się Jolan (to tylko przypuszczenie, ale tak zwykle bywa po ślubie ;-).

"Czarna galera" - lato, sierpień (?). Narodziny Jolana. Nie jest to pokazane wprost, ale w albumie "Ponad krainą cieni" Galathorn opowiada o znalezieniu Aaricji przez statek Shardara. Nie wydaje mi się, aby dziewczyna w ciąży, na "wpół utopiona" przeleżała na brzegu ponad miesiąc. Galthorn mówi o niej, że "prawie rodziła".

"Ponad krainą cieni" - lato, rok później (patrz plansza 9). Jolan ma rok.

"Upadek Brek Zarith" - lato, Jolan ma dwa lata. Można by sądzić, że ten i poprzedni album dzieją się w tym samym roku, gdyby nie wypowiedź Galathorna w albumie "Kraina Olbrzymów" : "Mieli [o Thorgalu i Aaricii] również synka, którego imienia nie pamiętam. Miał wtedy dwa lata." 

"Alinoe" - jesień. Znowu brak dat. Zwracam tylko uwagę na to, że Jolan rozmawia z Thorgalem o pisaniu runów, potrafi łowić ryby, i świetnie pływa. Musi mieć co najmniej 4 lub 5 lat. 

"Łucznicy" - znowu jesień. Kriss de Valnor ma 20 lat (patrz plansza 11).

..!..

"Kraina QA" - zima. Albumy 8, 9 i 10 mogą się dziać albo tego samego roku albo w przeciągu dwóch lat. Jesteśmy bowiem ograniczeni wiekiem Jolana: w albumie "Kraina QA" nie może on mieć więcej niż 5 i pół roku (a to dlatego, że w albumie "Między ziemią, a światłem" Jolan ma sześć lat). 

Są więc możliwe scenariusze:

1) "Alinoe" - Jolan ma 4 lata. "Łucznicy" - Jolan ma 5 lat. "Kraina QA" - Jolan ma 5 i pół roku.

2) "Alinoe" - Jolan ma 4 lata. "Łucznicy" - Jolan ma nadal 4 lata (ta sama jesień). "Kraina QA" - Jolan ma 4 i pół roku.

3) "Alinoe" - Jolan ma 5 lat. "Łucznicy" - Jolan ma nadal 5 lat. "Kraina QA" - Jolan ma 5 i pół roku.

Pozostaje wątpliwość: Czy Thorgal, nawet przy pomocy Drewnianej Nogi i Tjalla mógł odbudować taki dom jak na planszy 2 ("Kraina QA") w ciągu 3, 4 miesięcy? Ja stawiam na scenariusz pierwszy.

Druga sprawa: Ile trwała podróż do krainy QA? Jeżeli przyjmiemy, że kraina QA leży w Ameryce to prawie na pewno ponad dwa miesiące (Kolumb potrzebował na taką podróż ponad dwa miesiące). Ale Drewniana Stopa zdziwił się, że jest JUŻ ciepło, jakby stało się lato - nie mogli więc płynąć zbyt długo (nie więcej niż 2 - 3 miesiące).

"Oczy Tanatloca" - to kontynuacja "Krainy QA" - czyli wiosna, Jolan ma 5 i pół roku.

"Miasto zaginionego boga" - przedłużenie poprzednich albumów.

"Między ziemią, a światłem" - od wydarzeń z poprzedniego albumu nie mogło upłynąć zbyt wiele czasu ponieważ Aaricia mówi, że "ledwo odzyskaliśmy siły". Również długość jej włosów sugeruje nam co najwyżej kilkumiesięczną przerwę pomiędzy tymi albumami. Wspominałem, że w tym albumie Jolan ma 6 lat. Wynika to bezpośrednio ze słów Jaaxa (plansza 17 "Korona Ogotaja"). Natomiast w albumie "Błękitna zaraza" Jolan mówi, że jest starszy od Louve o 6 lat. Oznacza to, że robi się trochę "ciasno" z czasem.

"Władca gór" - zima. Bardzo ważny album. Za dwa lub trzy miesiące urodzi się Louve, Jolan ma 6 i pół roku, od śmierci Leifa Haraldsona minęło 20 lat! (patrz plansza 14). Mamy nareszcie punkt zaczepienia. Thorgal ma około 31 i pół roku. Aaricia ma 25 lat. Kriss de Valnor - 21 lub 22.

..!..

"Wilczyca" - przedwiośnie tegoż roku. Narodziny Louve.

"Strażniczka Kluczy" - nadal ten sam rok, lato - Louve jest jeszcze niemowlęciem. Jolan kończy 7 lat. Thorgal opuszcza Northland mając 32 lata.

"Słoneczny miecz" - lato (najprawdopodobniej lipiec lub sierpień) - sądząc z długości brody Thorgala rok później. Louve ma półtora roku (Jolan skończy za kilka dni 8 lat, Thorgal - 33 lata, Aaricia ma 26 lat).

"Niewidzialna forteca" - lato. Thorgal traci pamięć.

"Wygnańcy" - późna jesień (morze niedługo zamarznie, pierwszy śnieg). Thorgal opuścił Northland trzy lata temu. Imię Shaigana jest już dobrze znane. Oznacza to, że od wydarzeń w "Niewidzialnej fortecy" minął co najmniej rok (Thorgal ma 35 lat czyli w "Niewidzialnej fortecy" miał 33 lub 34 lata). Jolan w wieku dziesięciu lat wypływa w morze na ratunek swojej matki i siostry.

"Korona Ogotaja" - Początek zimy (brak liści - plansza 21). Jolan dociera do wyspy. Nie sądzę, żeby szukał jej przez rok, więc ma nadal 10 lat.

"Kraina Olbrzymów" - myślę, że jest lato (ciepły wieczór, wyprawa Dragova... ) Trzy lata temu Thorgal stracił pamięć (patrz plansza 10) ma więc 36 lub 37 lat.

"Klatka" - lato. Jolan ma 11 lat, Thorgal ma więc 36 lat, a to oznacza, że w "Kraina Olbrzymów" działa się tego samego lata co "Klatka", a Thorgal stracił pamięć w wieku 33 lat.

"Arachnea" - ten sam rok co "Klatka"

"Błękitna zaraza" - Jolan ma 12 lat, Louve ma 6 lat (patrz plansza 1). W takim razie Thorgal ma 37 lat. Aaricia - 30. Wypoczynek na wyspie "Nasza Ziemia" trwał kilka miesięcy.

..!..

I to by było na tyle....

Zaraz, zaraz... obiecałem powrócić do 1 i 2 albumu.

"Zdradzona Czarodziejka" - zima. Thorgal ma więcej niż 17 - 19 lat (patrz mój komentarz do "Łzy Tjahzi"), a mniej niż 24 lata - "Trzech starców..." Sliva twierdzi, że była schwytana przez Gandalfa 10 lat przed wydarzeniami w "Czarodziejce". Czy Gandalf był wtedy wodzem Wikingów? Jeżeli tak, to Thorgal ma ponad 20 lat, a Aaricia prawie 15 (Ja bym jej dał 18, ale wtedy Thorgal musiałby mieć ponad 24 lata).

"Wyspa wśród lodów" wygląda na bezpośrednią kontynuację "Zdradzonej Czarodziejki", ale gdzie w takim razie wpasować "Rajską Grotę"? Jest to o tyle istotne, że Thorgal spędził w tym "raju" cały rok! W opowiadaniu tym ginie koń Thorgala - Fural. Akcja "Rajskiej Groty" musi w takim razie toczyć się po "Zdradzonej Czarodziejce", ale czy po "Wyspie wśród lodów" czy przed nią? Czy koń na którym Thorgal ściga okręt Pana Trzech Orłów to Fural? Wygląda podobnie, zwłaszcza biała strzałka na czole (patrz plansza 8).

Jest jeszcze taka malutka teoria, prawie na pewno fałszywa, ale warto ją przytoczyć. "Zdradzona Czarodziejka" dzieje się zimą. Sliva opuszcza Northland na pokładzie lodowego okrętu. Na wiosnę tegoż roku Pan Trzech Orłów porywa Aaricię, którą ratuje Thorgal. Pobierają się i wyruszają w nieznane ("Trzech starców..."). Docierają do wioski Caleba ("Czarna Galera"). Aaricia spodziewa się Jolana. Furala (!!!) porywa Galathorn.

Oddaje go rok później ("Ponad krainą cieni") i Thorgal wyrusza do Northlandu aby zjednać Galathornowi Wikingów. Niestety, wpada w przepaść i spędza cały rok w "Rajskiej Grocie". Właśnie z tego powodu akcja albumu "Upadek Brek Zarith" dzieje się cały rok po albumie "Ponad krainą cieni". Ciekawe, nieprawdaż?


  
... Opracował: Andrzej Błaszczyk

 
Powrót